Dzieli nas Wisła, ale połączy prom!

Dzieli nas Wisła, ale połączy prom!

Najstarsi mieszkańcy gminy Leoncin nie pamiętają takich rozmiarów wydarzania, jakie miało miejsce 6 sierpnia 2017r. nad Wisłą w Secyminie. Pamiętają jednak statki pasażerskie, które przed II wojną światową kursowały do warszawskich Młocin. Tego typu atrakcję turystyczną chcemy wskrzesić wspólnie z Fundacją „Szerokie Wody”.

Rok Rzeki Wisły, ustanowiony przez Sejm RP był idealną okazją, aby ożywić dawne sentymenty i przy okazji przypomnieć trochę historii. Przed II wojną światową Wisła była dość zagospodarowaną rzeką, którą pływały statki, bardzo często wypasano też bydło przy brzegu, co zapobiegało ich zarastaniu. Ten ubogi w atrakcje, ale bogaty w potencjał region, być może już niedługo znów zatętni życiem. Inicjatywą eventu było bowiem podpisanie listu intencyjnego, przez następujących włodarzy: wójta gminy Leoncin Adama Krawczaka, wójta gminy Brochów Piotra Szymańskiego, wójta gminy Czerwińsk n/Wisłą Marcina Gortata, oraz w imieniu burmistrza Zakroczymia Artura Ciecierskiego, pani sekretarz Agaty Januszewskiej. List podpisał również dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Mirosław Markowski. Wydarzeniu przyświecały liczne atrakcje. Największym powodzeniem cieszyła się oczywiście przeprawa flisackimi łódkami, na drugi brzeg Wisły, do Wychódźca, gdzie razem ze stowarzyszeniem „Nasz Czerwińsk nad Wisłą” przygotowany został dla gości pokaz walk rycerskich, ognisko oraz muzyka taneczna, która bawiła mieszkańców do późnych godzin nocnych. Ponadto, na scenie po stronie Leoncina, wystąpił chór seniorów, śpiewając wiślane szlagiery. O klimatyczną oprawę zadbali również zaproszeni sygnaliści „Forest Brass” z Lidzbarka, odgrywając na instrumentach melodie i piosenki łowieckie. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli z bliska obejrzeć pokaz sokolniczy, psów myśliwskich oraz poznać z bliska ptaki drapieżne. O historii regionu i przeprawach przez Wisłę, opowiadał zgromadzonym Jarosław Kondrakiewicz. Najmłodsi nie mogli doczekać się występu gościa specjalnego-Weroniki Bochat, która wykonuje piosenkę „Pół kroku stąd” i podkłada głos w filmie animowanym „Vaiana: skarb oceanu”.

Liczymy, że gmina Leoncin zyska atrakcję, której będą im zazdrościć sąsiednie gminy. Będzie to też ukłon w stronę króla Władysława Jagiełły, który to ponoć w tym miejscu przeprawiał się z wojskami przez most pontonowy, idąc do walki z krzyżakami pod Grunwald.