Dzień Niepodległości 11.11.2023 r. na wodzie.

Dzień Niepodległości 11.11.2023 r. na wodzie.

Dzień Niepodległości w Polsce obchodzony jest 11 listopada każdego roku i upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To święto narodowe jest jednym z najważniejszych dni w polskim kalendarzu i celebruje moment, gdy po 123 latach zaborów (pod okupacją zaborców rosyjskiego, pruskiego i austriackiego) Polska odzyskała suwerenność.

Główne uroczystości związane z Dniem Niepodległości odbywają się w Warszawie, stolicy Polski, ale obchody mają miejsce także w innych miastach i miejscowościach. Ludzie uczestniczą w paradach, koncertach, mszach świętych i innych wydarzeniach, aby wyrazić swoją dumę z niepodległej Polski. My uczciliśmy ten dzień wspólnie z Fundacją Szlakiem Wisły rejsem w okolicy Modlina.

11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości w 1937 roku, jednak po II wojnie światowej, w okresie komunistycznym, obchody tego święta były często ograniczane lub zakazywane. Dopiero po transformacji ustrojowej w 1989 roku Dzień Niepodległości odzyskał swoją rangę i stał się jednym z najbardziej uroczystych dni w Polsce.