Flisacy wracają nad Wisłę.

Flisacy wracają nad Wisłę.

Stowarzyszenie Enjoy Leoncin zaprasza na plenerowe wydarzenie, które odbędzie się 7 sierpnia 2022 na przyczółku Wiślanym w Nowym Secyminie (gmina Leoncin). Już po raz czwarty zapraszamy nad Wisłę na Wiślane Spotkania. To już tradycja, na początku sierpnia od 2017 roku, przypływają na przyczółek drewniane łodzie, by razem z mieszkańcami i przybyłymi gośćmi spędzić wspólnie czas nad Wisłą i na Wiśle, podziwiać jej walory oraz promować ochronę krajobrazu i potrzebę zachowania czystości rzeki. Ponadto każde wydarzenie łączy mieszkańców z dwóch brzegów Wisły, z przyczółka w Wychódźcu łodzie zabierają chętnych na miejsce pikniku. W tym roku będzie to wyjątkowe spotkanie, po dwóch latach przerwy, ponieważ drewniany bat Nadwiślanin, łódź wybudowana w 2019 roku ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, w dniu swoich 3. urodzin zostanie uhonorowany tabliczką o wpisie Flisu Wiślanego do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Odbędzie się również prezentacja znaczka pocztowego z Nadwiślaninem, który w towarzystwie 5 innych łodzi drewnianych został uwieczniony na specjalnej serii wydanej przez Pocztę Polską. Poza rejsami łodziami odbędzie się pasowanie na młodego flisaka poprzedzone zadaniami dla dzieci, które będą miały okazję poznać na stoiskach edukacyjnych: zasady pierwszej pomocy, węzły żeglarskie oraz jak zadbać o czystość rzeki i jej brzegów. Wydarzeniu będzie towarzyszyła muzyka na żywo, potańcówka, występ zespołu Swada – folklor z gminy Płońsk, warsztaty florystyczne z wyplatania bukietów na święto 15 sierpnia oraz tradycyjne jedzenie flisackie.

————————————————————————
Wydarzenie sfinansowano ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu „Rozgrzewamy Polskie Serca”.
————————————————————————-
Patronat nad wydarzeniem objęli: wójt gminy Leoncin pan Adam Mirosław Krawczak, starosta powiatu nowodworskiego pan Krzysztof Kapusta, starosta powiatu płońskiego pani Elżbieta Wiśniewska oraz Kampinoski Park Narodowy.